top of page
Zaplątana

Poradnik: 2. Jak odczytać schemat haftu krzyżykowego?

Zaktualizowano: 30 mar 2020

Z opowiadań znajomych wiem, że wielu zniechęciło się do hafu już na samym początku ze względu na skomplikowane schematy. To prawda, że dla laika siatka pełna wymieszanych kratek z symbolami może być przerażająca, jednak dziś na prostym obrazku pokażę Wam z czego składa się wzór haftu i jak go odczytywać.

Linie siatki: W 99,9% wzory haftu rysowane są na siatce dzielonej na duże i małe kwadraty. Duże kwadraty, o wymiarach 10x10 małych pól, ułatwiają odnalezienie się we wzorze, a także pomagają zwizualizować jego wielkość na tkaninie. Niektóre hafciarki, w tym ja, zwykle zaznaczają taką samą linię siatki na kanwie pisakiem spieralnym lub fastrygą – rzadziej ołówkiem (sama odradzam ten pomysł - ołówek bardzo często brudzi jasne nici a co gorsza może nie udać się go sprać z tkaniny). Na krawędziach siatki znajdziemy liczby odpowiadające ilości krzyżyków w dziesiątkach oraz strzałki wskazujące środek wzoru. Wiele osób zaczyna wyszywanie od środka schematu, jednak nie jest to reguła. Ja zawsze zaczynam w prawym dolnym rogu i haftuje od prawej do lewej.

Kolory i symbole: Na siatce znajdują się małe kwadraty z kolorami bądź symbolami. Każdy taki jeden symbol to jeden krzyżyk postawiony przez nas na tkaninie, w określonym kolorze. Niektóre wzory są dostępne tylko w czerni i bieli i zawierają wyłącznie symbole – przyznam szczerze, że korzystałam z takiego schematu tylko raz i byłam bardzo niezadowolona. Dużo łatwiej się w nich zgubić i pomylić. Niektóre z wzorów haftu zawierają również kreski w różnych kolorach – jest to tak zwany backstich, czyli obramowanie krawędzi

Legenda: Tabelka znajdująca się obok wzoru określa jaki kolor muliny odpowiada konkretnemu symbolowi. Kolory mulin podawane są w numerach określonych przez producenta – numer muliny znajduję się na banderolce motka lub w przypadku Madeiry na opakowaniu. Często we wzorze znajdziemy rozpiskę dla kilku producentów muliny co pozwala nam na swobodę wyboru. Należy pamiętać, że we wzorach zagranicznych bardzo rzadko pojawia się rozpiska zawierająca polską mulinę marki Ariadna!

W legendzie często znajdziemy także informację ilu motków muliny będziemy potrzebować do ukończenia wzoru oraz iloma nićmi powinniśmy haftować. W zagranicznych gazetach możemy znaleźć także informację o tym jaką powierzchnię będzie zajmował nasz wzór na tkaninie o konkretnej gęstości.

W wypadku, kiedy kupujemy cały zestaw do haftu (np. firmy Dimensions) możemy spotkać się z symbolami opisanymi numeracją zaczynającą się od 01 – w skład zestawu wchodzi wówczas także sorter z nawleczonymi nićmi, z których każda oznaczona jest odpowiadającym jej numerem.



Mam nadzieję, że powyższa instrukcja ułatwi początkującym chwycenie za robótkę. Pamiętajcie, że nie taki diabeł straszny jak go malują! W następnej części opowiem Wam trochę o ściegach, które używane są w hafcie krzyżykowym.


Do następnego!

1407 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page