top of page
Zaplątana

Poradnik 3: Podstawowe ściegi w hafcie krzyżykowym

Zaktualizowano: 30 mar 2020

A gdybym Wam powiedziała, że haft krzyżykowy to nie tylko krzyżyki?


Zaskoczeni? Wyobraźcie sobie, że wyróżniamy aż cztery podstawowe ściegi, które możemy znaleźć w schemacie do haftu. Kiedy opanujecie je wszystkie, żaden wzór nie będzie miał przed Wami tajemnic.


Ścieg krzyżykowy, od którego wywodzi się ta dziedzina haftu powstaje poprzez skrzyżowanie ze sobą dwóch półkrzyżyków jeden na drugim.



Rozróżniamy dwie szkoły stawiania krzyżyków na tkaninie – Angielską oraz Kontynentalną. Metodą Angielską nazywamy technikę, w której stawiamy od razu pełne krzyżyki, jeden obok drugiego. W metodzie Kontynentalnej natomiast stawiamy najpierw rząd półkrzyżyków w jedną stronę a następnie wracamy, pokrywając je drugim ściegiem (tzw. Ściegiem kryjącym). Czy któraś z metod jest lepsza? To zależy od upodobań. Próbowałam obydwu, jednak wyszywanie sposobem angielskim zajmowało mi zbyt dużo czasu, więc stawiam xxx według szkoły kontynentalnej.


Półkrzyżyki – czy to nie od nich powinnam zacząć? W końcu to z ich połączenia powstaje nam nasz X. Półkrzyżyki, to jak sama nazwa wskazuje miejsca, w których nie użyliśmy ściegu kryjącego. Używane są głównie do nadawania obrazowi głębi poprzez subtelne zarysowania tła.



Niepełne krzyżyki, czyli ściegi częściowe, nie zajmują na naszej tkaninie całego kwadracika. Stosowane są do uzyskania gładszych, bardziej okrągłych i naturalnych kształtów.




Stębnówka – częściej spotykana pod nazwą „backstitch” to ścieg, którym wyszywane są kontury kształtów oraz szczegóły takie jak wąsy, rzęsy czy linie fałdów.





WAŻNE – wszystkie ściegi w hafcie powinny być wykonane w jedną stronę, to znaczy że jeżeli zaczęliśmy robić połkrzyżyki od lewej do prawej, od dołu do góry to musimy kontynuować ten sam kierunek w całym wzorze – nadaje to naszej robótce bardziej schludnego i estetycznego wyglądu.



Macie już niezbędne materiały, potraficie odczytać schemat haftu krzyżykowego oraz znacie podstawowe ściegi – w następnym poradniku dowiedzie się o metodach zaczynania i kończenia ściegu a także jakich błędów przy hafcie należy unikać.


Jeśli macie jakieś pytania chętnie postaram się na nie odpowiedzieć!


Do zobaczenia!

1307 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page