Tyle ile hafciarek na świecie tyle jest zapewne metod na rozpoczęcie i zakończenie ściegu. To jaki wybierzecie Wy, zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji. W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam najbardziej znane metody rozpoczynania ściegu.
Loop start, czyli start z pętelką – metoda ta jest bardzo prosta i estetyczna jednak sprawdza się tylko w wypadku, kiedy możemy użyć parzystej liczby nici. Aby zacząć ścieg w ten sposób należy odmierzyć kawałek muliny dwa razy dłuższy niż to robimy zazwyczaj (zalecane ok 60cm), wyodrębnić ilość niezbędnych nici i złożyć na pół. W ten sposób otrzymamy dwie nitki zakończone na jednym końcu pętelką. Nawlekamy igłę w miejscu, w którym mamy końce naszych nici i wbijamy w tkaninę od spodu, w miejscu, od którego zaczynać się będzie nasz ścieg. Przeciągamy mulinę przez materiał, aż po spodniej stronie zostanie nam tylko mała pętelka - przewlekamy przez nią igłę i w ten sposób uzyskujemy estetyczny start oraz nie musimy martwić się czy nitka nie ucieknie nam spod palców.
Następna z metod to tzw. Waste Knot, czyli metoda odcinanego supełka. Ten sposób sprawdza się zarówno dla parzystej jak i nieparzystej liczby nici. Na końcu naszego kawałka muliny robimy supełek i przewlekamy nić – tym razem od wierzchniej strony tkaniny – kilka krzyżyków dalej od punktu, w którym będziemy rozpoczynać ścieg. Następnie rozpoczynamy ścieg w wyznaczonym przez wzór miejscu. Podczas stawiania kolejnych krzyżyków będziemy sukcesywnie pokrywać koniec muliny ściegami, dzięki czemu zostanie on unieruchomiony. Na koniec wystarczy odciąć nadmiar nici i pozbyć się supełka.
Trzecia metoda jest bardzo podobna, obędziecie się tu jednak bez supełków. Przewlekamy nitkę od spodu robótki (w miejscu, od którego zaczynamy ścieg), zostawiając na lewej stronie tkaniny ok 1,5cm kawałek nitki. Przytrzymujemy tą końcówkę palcem i powoli stawiając kolejne krzyżyki pokrywamy ją ściegiem. Sama najczęściej używam tej metody, gdyż jest ona dosyć szybka i bardzo prosta – trzeba tylko uważać, żeby równo pokryć końcówkę nici ściegiem.
Kiedy nadejdzie pora zakończenia ściegu lub skończy się Wam nitka (najlepiej wymieniać nitki, kiedy są już krótsze niż 5 cm!), po prostu przewleczcie igłę przez ścieg po lewej stronie robótki. Nitka zamocowana w ten sposób nie powinna się uwolnić. Miejcie jednak na uwadze, że nie powinno się przewlekać ciemnej nici pod jasnym ściegiem, gdyż może on prześwitywać i powodować wrażenie brudzenia ubrudzenia nici.
Wiecie już jak zacząć i zakończyć ścieg oraz stawiać krzyżyki – nie pozostaje nic innego tylko zacząć wyszywać!
Pragnę zaznaczyć, że w pierwszych częściach poradnika opisuje podstawowe krzyżyki, oraz metody haftu – parkowanie nici, mieszanie kolorów oraz inne ściegi postaram się przedstawić w kolejnych wpisach.
Miłego wyszywania!
Bardzo pomocny artykuł. Wróciłam do haftu po latach przerwy i w końcu wiem jak zaczynać i kończyć bez supełków. Super!!!